Tipy pro úsporu

Osvětlení

Místo klasických žárovek používejte úsporné nebo lépe LED žárovky s vhodnou barvou světla. Bílé světlo (zhruba 4000 K) je vhodné pro pracovní činnosti, pro odpočinek je vhodné světlo teplá bílá (2700 K).

Žárovka Úspora Životnost
Klasická 0% 1 000 h
Úsporná kompaktní 70-80% 6 000 - 15 000 h
LED 80-90% 15 000 - 100 000 h

Pohotovostní režim spotřebičů

Televize, Hi-Fi, DVD přehrávač mohou být pěknými žrouty elektrické energie i když je právě nepoužíváte - v pohotovostním režimu (stand-by). Obdobná situace nastává u adaptérů nabíječek tefonů, notebooků, tiskáren, kde dochází ke spotřebě elektřiny i při vypnutém či odpojeném spotřebiči.

1 Vybírejte spotřebiče s co nejmenší spotřebou v pohotovostním režimu.
2 Pokud to jde, vypínejte spotřebiče hlavním vypínačem.
3 Největší žrouty ve pohotovostním režimu připojte k spínacím hodinám, které automaticky spotřebič odpojí od elektřiny (například večer).

Energeticky úsporné spotřebiče

Při nákupu nového spotřebiče se vyplatí investovat do toho, který má nejlepší energetickou třídu A, případně A+, A++. Spotřebiče stojí více než třídy B, ale rozdíl se Vám vrátí díky nižší spotřebě.

Termostatická hlavice

Energeticky úsporný regulátor pro topná tělesa časově reguluje nastavenou teplotu. S energeticky úsporným regulátorem je možné nastavit pro každý den několik topných cyklů s individuální teplotou. Díky elektronické termostatické hlavici lze ušetřit až 30% nákladů na vytápění.

Ekonomický provoz chladničky

1 Ideální nastavené teploty k uchování potravn v chladničce +5°C a v mrazáku -18°C. Každý rozdíl o 1°C zvyšuje spotřebu o 6-8%.
2 Chladnička patří na chladnější místo bez vysoké vzdušné vlhkosti. S každým stupněm navíc nad 20°C v místnosti, stoupá spotřeba chladničky o 5%. Ve vlhké místnosti stoupne spotřeba o 4%.
3 Neumisťujte chladničku blízko ke stěně či rohu - nedostatečné větrání způsobí zvýšení spotřeby až o 10%.
4 Ke snížení spotřeby přispívá i méně časté otevírání chladničky či mrazáku.
5 Každé 4 týdny by se měl mrazák odmrazit (neobsahuje-li samoodmrazovací funkci No Frost nebo Frost Free). Námraza v mrazáku způsobuje další navýšení spotřeby o 30-70%.

Mytí nádobí

Úsporné myčky nádobí spotřebují kolem 9 litrů vody na jedno umytí nádobí. Při ručním umytí stejného množství nádobí může být spotřeba vody 5x vyšší.

1 Vybírejte myčky energetické třídy A.
2 Neméně důležitá je kapacita myčky - počet sad nádobí. Doporučujeme kapacitu 12 a více sad nádobí.
3 Pro dokonalé umytí nádobí je důležitý počet mycích ramen.
4 I myčce bychom po určité době měli dopřát očistnou kůru - umytí filtrů, případných čidel špinavé vody.

Vodovodní baterie

Průtok obyčejné baterie určené pro umyvadla, dřezy a sprchy bývá 12 l/min a více. Změnou perlátoru za úsporný můžete docílit snížení průtoku vody až na 2 l/min (průtok lze nastavit při instalaci). I při snížení průtoku vody bývá iluze plného proudu zachována. S úsporným perlátorem lze spotřebu vody snížit až o 50%.

Sprcha

1 Místo vany se raději sprchujte. Takto ušetříte až 70% vody.
2 I při sprchování můžete ušetřit až 55% vody, namontováním úsporné sprchové hlavice, kterou se sníží průtok vody z 20 litrů na 9-15 litrů, aniž by jste si snížili komfort sprchování.

Rychlé vytvoření účtu

Přihlášení